Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo dbać o peruki z włosów syntetycznych i naturalnych?

Jak prawidłowo dbać o peruki z włosów syntetycznych i naturalnych?

Peruki są nie tylko dodatkiem modnym, ale również praktycznym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemami włosów. Aby jednak cieszyć się nienagannym wyglądem i długotrwałością peruki, kluczowe jest odpowiednie dbanie o nią. W tym artykule przedstawiamy wskazówki dotyczące pielęgnacji peruk z włosów syntetycznych i naturalnych.

Różnice między perukami syntetycznymi a naturalnymi

Zanim przejdziemy do omówienia pielęgnacji, warto zrozumieć różnice między perukami syntetycznymi a naturalnymi. Peruki syntetyczne wykonane są z włókien sztucznych, które imitują wygląd włosów naturalnych. Są one lżejsze, łatwiejsze w utrzymaniu i tańsze od peruk naturalnych. Peruki naturalne natomiast wykonane są z prawdziwych włosów ludzkich, co sprawia, że są bardziej realistyczne, miękkie i wygodne. Wymagają jednak większej uwagi podczas pielęgnacji.

Czyszczenie peruk syntetycznych i naturalnych

Podstawowym krokiem w pielęgnacji peruki syntetycznej jest jej regularne czyszczenie. Zaleca się mycie peruki co 10 do 15 zastosowań. Do mycia należy używać specjalnego szamponu przeznaczonego do włosów syntetycznych, który można nabyć w specjalistycznych sklepach z perukami w Katowicach. Należy unikać stosowania szamponów przeznaczonych do włosów naturalnych, ponieważ mogą one uszkodzić strukturę włókien.

Peruki naturalne wymagają nieco innego podejścia podczas czyszczenia. W przypadku peruk z włosów ludzkich, zaleca się stosowanie szamponów i odżywek przeznaczonych dla włosów naturalnych. Ważne jest jednak, aby unikać produktów zawierających alkohol, ponieważ może on wysuszyć i osłabić włosy. Peruki naturalne powinny być myte co 7 do 10 zastosowań.

Suszarka czy powietrze? Suszenie peruk

Sposób suszenia peruki ma kluczowe znaczenie dla jej trwałości i wyglądu. W przypadku peruk syntetycznych, najlepiej jest pozwolić im wyschnąć na powietrzu. Suszenie suszarką może uszkodzić włókna syntetyczne, sprawiając, że peruka stanie się matowa i sztywna. Peruki naturalne natomiast można suszyć za pomocą suszarki, ale należy pamiętać o użyciu delikatnego trybu oraz odpowiedniej odległości między suszarką a peruką.

Przechowywanie peruk

Odpowiednie przechowywanie peruk jest niezbędne, aby uniknąć ich uszkodzeń i zapewnić długotrwałość. Peruki syntetyczne i naturalne powinny być przechowywane na specjalnych stojakach lub główkach, które utrzymują ich kształt. Należy unikać przechowywania peruk w wilgotnych pomieszczeniach, w bezpośrednim świetle słonecznym oraz w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy kaloryfery.

Stylizacja peruk

Stylizacja peruki może być kusząca, ale warto pamiętać o kilku zasadach. Peruki syntetyczne nie powinny być stylizowane za pomocą prostownic czy lokówek, ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić włókna. W przypadku peruk naturalnych, można używać narzędzi do stylizacji, ale z umiarem i odpowiednią ochroną termiczną.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Promienie UV mogą negatywnie wpłynąć na wygląd i trwałość peruk, zarówno syntetycznych, jak i naturalnych. Dlatego warto zainwestować w specjalistyczne produkty ochronne przeznaczone dla peruk, które pomogą zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem słońca.

Pamiętając o tych wskazówkach, można cieszyć się pięknym wyglądem i długotrwałością peruk, niezależnie od tego, czy są one syntetyczne, czy naturalne. Warto również skorzystać z porad specjalistów w sklepach z perukami, którzy pomogą dobrać odpowiednie produkty pielęgnacyjne i udzielą dodatkowych wskazówek dotyczących dbania o peruki.