Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze problemy ze słuchem u dzieci?

Jakie są najczęstsze problemy ze słuchem u dzieci?

W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci boryka się z problemami ze słuchem. Właściwe badania słuchu u dzieci są kluczowe dla wczesnego wykrycia ewentualnych zaburzeń i podjęcia odpowiednich działań terapeutycznych. W artykule przedstawiamy najczęstsze problemy ze słuchem u dzieci, jak również metody ich diagnozowania, w tym badania oferowane przez firmę dor-MED w Krakowie.

Najczęstsze problemy ze słuchem u dzieci

Wśród najczęściej występujących problemów ze słuchem u dzieci można wymienić przede wszystkim niedosłuch, który może mieć różne przyczyny. Często jest on wynikiem infekcji ucha, przewlekłych stanów zapalnych czy też urazów głowy. Niedosłuch może być również spowodowany przez czynniki genetyczne lub wrodzone wady rozwojowe. Ważne jest, aby na bieżąco monitorować rozwój słuchu dziecka i reagować na ewentualne niepokojące sygnały.

Zaburzenia przetwarzania słuchowego

Kolejnym problemem ze słuchem u dzieci są zaburzenia przetwarzania słuchowego. Polegają one na trudnościach z rozumieniem mowy, mimo prawidłowego funkcjonowania aparatu słuchowego. Dziecko może mieć problemy z odbiorem i analizą dźwięków, co utrudnia mu naukę i komunikację z otoczeniem. Zaburzenia przetwarzania słuchowego mogą być spowodowane przez różne czynniki, takie jak opóźnienie rozwoju mózgu czy też zaburzenia neurologiczne.

Wpływ ototoksycznych leków na słuch

Niektóre leki, zwane ototoksycznymi, mogą negatywnie wpływać na słuch dziecka. Przykładami takich substancji są niektóre antybiotyki, diuretyki czy leki przeciwnowotworowe. Stosowanie tych leków może prowadzić do uszkodzenia komórek wewnętrznego ucha, a tym samym do zaburzeń słuchu. Dlatego ważne jest, aby stosować je tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne i pod ścisłym nadzorem lekarza.

Badania słuchu u dzieci – kiedy warto je wykonać?

W celu wczesnego wykrycia problemów ze słuchem u dzieci warto regularnie przeprowadzać badania słuchu. Zaleca się, aby pierwsze badanie odbyło się już w szpitalu zaraz po urodzeniu dziecka. Następnie warto kontrolować słuch malucha co najmniej raz do roku lub częściej, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak opóźnienie w rozwoju mowy, trudności z koncentracją czy częste infekcje ucha.

Metody badania słuchu u dzieci

Wśród metod badania słuchu u dzieci w Krakowie można wymienić przede wszystkim otoemisje akustyczne (OAE), audiometrię impedancyjną oraz audiometrię tonalną. Otoemisje akustyczne to badanie, które pozwala na ocenę funkcjonowania komórek zmysłowych wewnętrznego ucha. Audiometria impedancyjna pozwala na ocenę stanu błony bębenkowej oraz kosteczek słuchowych, natomiast audiometria tonalna umożliwia ocenę progu słyszenia dziecka na różnych częstotliwościach.

Firma dor-MED w Krakowie – specjaliści od badań słuchu u dzieci

W Krakowie znajduje się firma dor-MED, która specjalizuje się w przeprowadzaniu badań słuchu u dzieci. W ofercie firmy znajdują się wszystkie wymienione wcześniej metody diagnostyczne, a także inne, takie jak audiometria werbalna czy testy przetwarzania słuchowego. Warto skorzystać z usług tego ośrodka, aby mieć pewność, że badania zostaną przeprowadzone rzetelnie i profesjonalnie.

Podsumowując, problemy ze słuchem u dzieci są coraz częstsze i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji w życiu dziecka. Dlatego warto regularnie przeprowadzać badania słuchu, aby w porę wykryć ewentualne zaburzenia i podjąć odpowiednie działania terapeutyczne. W Krakowie można skorzystać z usług firmy dor-MED, która oferuje szeroką gamę badań słuchu u dzieci, przeprowadzanych przez doświadczonych specjalistów.